Planowana przez MF zmiana w przepisach o uldze rehabilitacyjnej nie powinna się ograniczać do tego, aby do dochodów osoby z niepełnosprawnością nie trzeba było wliczać świadczenia wspierającego. Podobna zmiana powinna dotyczyć dodatku do renty socjalnej – twierdzą obywatele, jak pisze rzecznik praw obywatelskich. Dlatego też RPO spytał MF, czy rozważa ono taką zmianę – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Chodzi o tzw. dodatek dopełniający do renty socjalnej, który został wprowadzony 1 stycznia 2025 r. nowelizacją z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1615 ze zm.). Przysługuje on osobom uprawnionym do renty socjalnej, które jednocześnie spełniają dodatkowy warunek – posiadają orzeczenie o całko- witej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Problem polega na tym, że aby podatnik mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, roczny dochód niepełnosprawnego, którego ma on na utrzymaniu, nie może przekroczyć 12-krotności kwoty renty socjalnej w danym roku (w 2025 r. wynosi ona 22 546,92 zł).
Jeżeli więc niepełnosprawny otrzymuje inne świadczenia od państwa, to jego dochód przewyższy ten limit, a podatnik traci prawo do ulgi w PIT.
Dlatego już w ubiegłym roku w piśmie z 20 listopada 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało rzecznika, że przy najbliższej okazji zaproponuje zmianę art. 26 ust. 7e ustawy PIT, aby do dochodów osoby z niepełnosprawnością – dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej – nie wliczać świadczenia wspierającego.
Dlatego też rzecznik poprosił MF o informacje w tym zakresie.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 maja 2025 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR