Usunięcie lub przeformułowanie przepisu, który uznaje za mobbing nieumyślne zachowania wobec pracownika, to jedna z propozycji korekt do tzw. projektu antydyskryminacyjnego – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Sformułował ją szef KPRM pod adresem par. 7 planowanego w art. 943 kodeksu pracy. „Wydaje się, że pozostaje to w sprzeczności z podstawową definicją mobbingu mówiącą o uporczywym i długotrwałym nękaniu” – uzasadnia.
To jednak nie koniec uwag, które w ramach uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu z 15 stycznia 2025 r. nowelizacji kodeksu pracy ukazały się właśnie na platformie Rządowego Centrum Legislacji. Ten sam autor postuluje usunięcie z katalogu przejawów mobbingu takich zachowań, jak: zaniżenie oceny przydatności zawodowej pracownika oraz utrudnianie jego funkcjonowania w środowisku pracy w zakresie możliwości osiągania efektów pracy, wykonywania zadań służbowych, wykorzystania posiadanych kompetencji, komunikacji ze współpracownikami,
dostępu do koniecznych informacji. „Pracownik, który nie awansuje, jego zdaniem, w sposób adekwatny do swoich kompetencji, może być przekonany, że taki stan rzeczy został spowodowany działaniem mobbingowym” – szef KPRM motywuje swoje zastrzeżenia.
Pracodawcy krytykują z kolei pomysł określania procedur antydyskryminacyjnych przez małych pracodawców w obwieszczeniu. Uważają to za nadmierny ciężar, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorców, który w dodatku wiąże się z dodatkowymi kosztami tworzenia dokumentów.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 maja 2025 r., autor: Renata Majewska, oprac.: GR