Zaliczka na dywidendę stanowi odpis z zysku

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-03), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

paź 3, 2011

Wypłatę zaliczki na poczet dywidend ujmuje się w księgach rachunkowych jako odpis z zysku w ciągu roku obrotowego na Koncie 820 – Rozliczenie wyniku finansowego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy może być wypłacona, pod warunkiem że zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Ponadto może ona stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

W księgach rachunkowych zaliczkę na poczet dywidendy ujmuje się zapisem: strona Wn konta 820 – Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konta 240 – Inne rozrachunki.

Zaliczka na poczet dywidendy podlega opodatkowaniu w wysokości 19 proc. W przypadku gdy dywidenda wypłacana jest osobie fizycznej, kwota zryczałtowanego podatku powinna być przekazana do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek pobrano. Wynika to z art. 42 ust. 1 ustawy o PIT.

Z kolei, gdy zaliczka na poczet dywidendy wypłacana jest na rzecz osoby prawnej, spółka ją wypłacająca musi wpłacić podatek w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek. Taki wymóg zawiera art. 26 ust. 3 ustawy o CIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 października 2011 r.