Czy ZUS wypłaci zawieszoną emeryturę ?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-10), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

paź 10, 2011

Od 1 października br. osobom łączącym pracę zawodową z pobieraniem emerytury ZUS zawiesił wypłatę świadczenia, jeśli nie zwolniły się z pracy. Ich wypłata zostanie wznowiona na wniosek uprawnionego pod warunkiem, że dostarczy świadectwo pracy potwierdzające fakt odejścia z firmy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Pracownik ze względów rodzinnych zrezygnował z pracy u dotychczasowego pracodawcy. Właściciel firmy poprosił go jednak, aby ten wykonywał swoje obowiązki do końca grudnia 2011 r. Pracownik zgodził się na takie rozwiązanie. Pracodawca wystawił mu zaświadczenie do ZUS, w którym podał, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpi 31 grudnia 2011 r. Zakład zignorował taki dokument, zawieszając wypłatę emerytury począwszy od 1 października. Czy ZUS wznowi pracownikowi świadczenia – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak. Osoby łączące pracę zawodową z pobieraniem świadczenia do końca września miały obowiązek dostarczenia do zakładu świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzającego zwolnienie z pracy. Jednak ten ostatni dokument musi potwierdzać rozwiązanie stosunku pracy, a nie tylko zamiar odejścia z pracy. Z tego też powodu ZUS wznowi wypłatę emerytury dopiero po dostarczeniu świadectwa pracy oraz wniosku zainteresowanego w tej sprawie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 października 2011 r.