Zasiłek wyższy zaraz po zakończeniu nauki

Rzeczpospolita (2011-10-11), autor: Mariusz Pigulski , oprac.: GR

paź 11, 2011

Byłej uczennicy zawodu, która po urodzeniu dziecka dalej jest zatrudniona w tej samej firmie, przysługuje zasiłek macierzyński nie niższy niż etatowemu pracownikowi – informuje Rzeczpospolita.

Prawidłowe ustalenie podstawy należności za czas choroby czy macierzyństwa jest niezwykle istotne. Gdy ją zaniżymy, wypłacimy również niższy zasiłek. A to zobowiąże do powstania roszczenia ze strony podwładnego o wypłatę wyrównania wraz z odsetkami. Jeśli świadczenie zostanie zawyżone, jego nadpłaty nie będziemy mogli zaliczyć na poczet kwoty składek do wpłacenia na konto ZUS.

Jak jednak liczyć okres zatrudnienia, gdy ta sama osoba najpierw pracuje w firmie na podstawie umowy uczniowskiej, a potem to zatrudnienie jest kontynuowane po zakończeniu nauki Trzeba bowiem pamiętać, że z zasady z uczniem trzeba podpisać umowę na czas nieokreślony, czyli zakończenie nauki nie oznacza automatycznego ustania zatrudnienia. W takiej sytuacji wysokość zasiłku należy liczyć na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając przychód za nieprzerwany okres zatrudnienia, nie dłuższy niż 12 miesięcy poprzedzających nabycie prawa do świadczenia. I nie ma znaczenia, że w międzyczasie umowa o przygotowanie zawodowe przekształciła się w normalną umowę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Musimy zatem zsumować wynagrodzenie wypłacone z tytułu pracy, a następnie podzielić przez liczbę miesięcy, z których zostało ono uwzględniane. Oczywiście najpierw wynagrodzenie to musimy pomniejszyć o składki finansowane ze środków ubezpieczonego.

Gdy zachodzi konieczność obliczenia należnego zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która bezpośrednio przed urodzeniem dziecka była u tego samego pracodawcy uczennicą, należy w pierwszej kolejności ustalić podstawę z okresu 12 miesięcy poprzedzających poród. Okres ten obejmuje zatem niekiedy także zatrudnienie w ramach przygotowania zawodowego.

Przy czym, po zakończeniu nauki przez pracownicę i przejściu przez nią na umowę o pracę na pełny etat ustalona według powyższych zasad podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie może być niższa od kwoty 956,78 zł, tj. od 80 proc. minimalnego wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego w pierwszym roku pracy, pomniejszonego o 13,71 proc.

Zatem nawet jeśli uczennica urodzi jeszcze w czasie nauki zawodu, to od dnia następnego po zakończeniu nauki otrzyma zasiłek liczony od znacznie wyższej kwoty niż jej wcześniejsze wynagrodzenie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 października 2011 r.