Na ile etatów pracownica jest zatrudniona, tyle zasiłków macierzyńskich jej przysługuje

Rzeczpospolita (2011-10-12), autor: Magdalena Wypijewska , oprac.: GR

paź 12, 2011

Nasza pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, którego udzieliliśmy jej na trzy lata. W tym czasie jednak, w związku z absencją innej pracownicy, zawarliśmy z nią umowę o pracę na 1/3 etatu na pół roku. W październiku br. urodzi ona kolejne dziecko. Czy w tej sytuacji będziemy musieli wypłacać jej zasiłek macierzyński z każdej umowy, czy składki będziemy musieli naliczać od sumy tych zasiłków – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

W sytuacji wskazanej przez czytelnika mamy sytuację, kiedy pracownica pozostaje w dwóch stosunkach pracy, więc prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskuje z każdego z nich odrębnie. Co prawda pierwszy stosunek pracy jest zawieszony na okres przebywania na urlopie wychowawczym, ale urodzenie dziecka podczas takiej przerwy w ubezpieczeniu chorobowym uprawnia do zasiłku macierzyńskiego.

Każdy zasiłek musi być w tej sytuacji liczony odrębnie. Podstawą wymiaru zasiłku z zasady jest przeciętny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed powstaniem absencji. Tutaj jednak okres urlopu wychowawczego trwa już rok, a nowa praca od kilku miesięcy.

W tej sytuacji podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z tytułu podstawowego, pełnoetatowego zatrudnienia zależy od pensji określonej w angażu. Jeśli jest to stała stawka, od niej trzeba naliczyć wysokość świadczenia. Przy zmiennej wysokości wynagrodzenia trzeba natomiast uwzględnić średnie miesięczne wynagrodzenie pracowników, którzy są zatrudnieni w firmie na takim samym lub podobnym stanowisku co osoba korzystająca z urlopu wychowawczego.
Z kolei zasiłek z tytułu dodatkowego zatrudnienia na 1/3 etatu powinien zostać ustalony od pensji za pełne miesiące kalendarzowe wykonywania tej pracy.

Od każdego z tych zasiłków trzeba następnie naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Skoro pracodawca wypłaca te świadczenia, to on musi też rozliczyć składki, ale ich nie finansuje. Po ich wykazaniu w raporcie ZUS RCA pokrywa je budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Trzeba je rozliczyć w raporcie składanym za ten miesiąc, w którym nastąpiła wypłata świadczenia. Obydwa zasiłki należy przy tym wykazać w jednym raporcie RCA i ustalić wysokość składek od ich sumy.

Pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego przez różne okresy Ponieważ urodzi dziecko podczas urlopu wychowawczego, który trwać ma jeszcze dwa lata, zasiłek macierzyński będzie jej z tego tytułu przysługiwał przez okres krótszy o dwa tygodnie od kodeksowego (tj. przez 18 tygodni). Z umowy na czas określony otrzyma zasiłek w pełnym wymiarze 20 tygodni.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 października 2001 r.