Dobrowolne składki zdrowotne

Rzeczpospolita (2011-10-16), autor: .kno , oprac.: GR

paź 16, 2011

Osoba, która nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, może podpisać umowę z NFZ. Ubezpieczy się wówczas dobrowolnie.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej w
szystkie osoby zamieszkałe na terenie Polski, które nie są objęte powszechnym ubezpieczenie zdrowotnym, mogą się ubezpieczyć dobrowolnie. Będą miały wówczas prawo nieodpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych w szpitalach czy przychodniach, które podpisały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z tym osoba zainteresowana dobrowolnym ubezpieczeniem powinna podpisać umowę z właściwym wojewódzkim oddziałem NFZ. Musi przedstawić urzędnikowi dowód tożsamości i dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia.

Fundusz ubezpieczy zainteresowanego, jeśli on za to zapłaci. Wysokość wstępnej opłaty, którą wnosi się na konto NFZ, ustawa zdrowotna (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) uzależnia od tego, przez jaki okres ostatnio zainteresowany nie był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem.
J
eśli ten czas wynosił od trzech miesięcy do roku, opłata wynosi 20 proc. dochodów, czyli podstawy wymiaru składki.

Przepisy ustawy zdrowotnej wskazująjednak że jeśli pacjenta nie będzie stać na wniesienie opłaty, dyrektor oddziału NFZ może odstąpić od jej pobrania lub rozłożyć ją na miesięczne raty.

Oprócz opłaty wstępnej zainteresowany, chcąc korzystać z pomocy publicznej służby zdrowia, będzie musiał również odprowadzać do 15. dnia każdego miesiąca składkę za miesiąc poprzedni. 

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 października 2011 r.