ZUS ukarze za złożenie korekty

Rzeczpospolita (2011-10-17), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

paź 17, 2011

Przekazanie do ZUS poprawionych dokumentów za dany rok po 30 kwietnia może zostać odebrane jako brak wywiązania się z obowiązku ich corocznej weryfikacji – czytamy w Rzeczpospolitej.

Weryfikacja poprawności wszystkich informacji w dokumentach rozliczeniowych, czyli wykazanych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze poza ubezpieczeniowe (FP, FGŚP, FEP), musi się zakończyć ostatniego dnia kwietnia. Skorygowanie nieprawidłowości powinno mieć miejsce najpóźniej w ciągu kolejnych siedmiu dni, czyli na początku maja.

W praktyce termin 30 kwietnia to dodatkowy termin weryfikacji dokumentów. Płatnik składek powinien składać korektę zawsze, gdy zostanie ujawniony błąd. Jeśli sam go znajdzie, ma obowiązek złożyć korektę w ciągu następnych siedmiu dni. Taki sam termin na korektę obowiązuje, gdy błędy ujawni ZUS.

Płatnik nie powinien unikać składania korekty dokumentów. Gdy nie wywiąże się z tego obowiązku, popełnia wykroczenie. Grzywnę za to, w wysokości do 5000 zl, może wymierzyć sąd na wniosek ZUS.

Ta kara może być orzeczona nie tylko wobec płatnika składek, ale także w stosunku do osoby, która zobowiązana jest do działania w jego imieniu. Może to być osoba prowadząca biuro rachunkowe, która na podstawie umowy zawartej z płatnikiem składek zobowiązała się do działania w jego imieniu wobec ZUS, w tym do sporządzania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 października 2011 r.