W sprawozdaniu finansowym trzeba ujawnić transakcje z jednostkami powiązanymi

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-17), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

paź 17, 2011

Jeżeli na dzień bilansowy podmiot posiada jednostki powiązane, rozrachunki z nimi wykazuje w odrębnej pozycji sprawozdania – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Prawo bilansowe nakłada na jednostki obowiązek wyodrębniania w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego sald, operacji oraz informacji dotyczących jednostek powiązanych. W rozliczeniu rocznym dane takie wykazuje się według stanu na dzień bilansowy, tj. w przypadku, gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, na 31 grudnia. Jeżeli w trakcie roku obrotowego dany podmiot przestaje być jednostką powiązaną, zgodnie z prawem bilansowym w sprawozdaniu rozrachunki z tym podmiotem wykazuje się, jako te z pozostałymi podmiotami.

Jednostkami powiązanymi dla celów bilansowych mogą być właściwie spółki prawa handlowego, tj. spółki kapitałowe (z o.o. i akcyjne) oraz osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne) oraz przedsiębiorstwa państwowe. Tylko definicja jednostki współzależnej dopuszcza inną niż spółka handlowa i przedsiębiorstwo państwowe formę organizacyjno-prawną.

Informacje dotyczące poszczególnych transakcji mogą być zgrupowane według ich rodzaju, z wyjątkiem przypadku, gdy informacje na temat poszczególnych transakcji są niezbędne do zrozumienia ich wpływu na sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy jednostki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 października 2011 r.