Czy organizator warsztatów malowania przy winie może zaliczyć wydatki na zakup alkoholu do kosztów uzyskania przychodów? Na ten temat wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Przedsiębiorca organizuje wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, podczas których uczestnicy uczą się malowania obrazów na płótnie, a jednocześnie korzystają z poczęstunku, w tym wina.

Podatnik twierdził, że może zaliczyć wydatki na alkohol do kosztów uzyskania przychodów. Argumentował, że organizowane przez niego wydarzenia mają charakter kompleksowy i składają się z dwóch elementów: artystycznego oraz integracyjnego. Przekonywał, że istotą usługi jest połączenie nauki malowania ze swobodną atmosferą, której towarzyszy korzystanie z poczęstunku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że trudno wykazać związek między zakupem wina a osiąganiem przychodów z działalności polegającej na organizowaniu warsztatów malarskich. Serwowanie alkoholu służy budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy, a nie bezpośrednio osiąganiu przez niego przychodów – stwierdził. Uznał więc, że wydatki na wino to koszty reprezentacji, które są wyłączone z podatkowych kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT.

Przedsiębiorca wygrał w sądach. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1455/22) uznał, że alkohol oferowany podczas warsztatów malowania przy winie nie jest dodatkiem o charakterze reprezentacyjnym, lecz elementem usługi. Uczestnicy zapisują się bowiem na konkretne wydarzenie – malowanie przy winie. Alkohol odróżnia je od zwykłych warsztatów malarskich, przez co jego zakup pozostaje w bezpośrednim związku z uzyskiwanym przychodem – orzekł sąd.

Dodał, że o reprezentacji można mówić wtedy, gdy dominującym celem wydatku jest budowanie wizerunku przedsiębiorcy. W tej sprawie tak nie było. Wino jest kupowane po to, by można było zrealizować usługę, a nie w celu promowania firmy czy nawiązywania relacji biznesowych – stwierdził WSA. W związku z tym orzekł, że w tym wypadku wydatki na wino są podatkowym kosztem.

Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 9 kwietnia 2026 r., sygn. akt II FSK 873/23).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 kwietnia 2026 r., autor: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, oprac.: GR