Coraz więcej wniosków o wyższą emeryturę

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-19), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

paź 19, 2011

Każdy dzień, za który pracodawca zapłacił składkę ubezpieczeniową, można doliczyć do przyszłej emerytury.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej prawo do zwiększenia wysokości kapitału początkowego dała ustawa z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 187, poz. 1112). Najważniejszą zmianą dla ubezpieczonych jest możliwość ustalania wysokości kapitału początkowego z kolejnych 10 lat poprzedzających 1 stycznia 1999 r.

Ustawodawca zniósł granicę 1980 roku, przed którą ZUS nie miał prawa ustalać jego wysokości. Tym samym osoby urodzone po 1948 roku mogą mieć ustalany kapitał początkowy z całego okresu pracy, a tym samym wybrać te okresy opłacania składek, kiedy najwięcej zarabiali. Z takiej możliwości przede wszystkim mogą skorzystać osoby, które miały problemy z wykazaniem, że posiadają 10 lat ubezpieczenia.

Osoby składające wniosek o przeliczenie kapitału początkowego muszą pamiętać o tym, że przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych nie uwzględnia się okresów, w których ubezpieczony przez cały rok był ubezpieczony za granicą.

Nowe rozwiązanie jest także korzystne dla osób, które pracowały i podlegały ubezpieczeniu społecznemu, ale nie mogły przedstawić dokumentów poświadczających ich wysokość, np. z powodu likwidacji pracodawcy. Wcześniej ZUS, obliczając świadczenia przyjmował za te lata przychód zerowy. Kolejna nowelizacja ustawy emerytalnej spowodowała, że emeryt mógł wystąpić o wynagrodzenie minimalne za okres kiedy nie miał dokumentacji płacowej. Teraz może wybrać inny okres pracy, także te sprzed 1980 r.
Jednak także w tym przypadku osoby te muszą dostarczyć do ZUS dokumentację płacową lub legitymację ubezpieczeniową z wpisami wysokości zarobków.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 października 2011 r.