Jak obniżyć wpłaty na PFRON z tytułu nieosiągania wymaganego wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-20), autor: Anna Puszkarska , oprac.: GR

paź 20, 2011

Na pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników i nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc, ciąży obowiązek dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. Istnieje możliwość obniżenia tego wskaźnika np. poprzez zatrudnienie niepełnosprawnych o szczególnych schorzeniach – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy tych osób w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. W razie niespełnienia tego wymogu na pracodawcy ciąży obowiązek dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON w kwocie stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia oraz liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem niepełnosprawnych.

Wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych może zostać obniżony w razie zatrudnienia niepełnosprawnych z niektórymi schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy. Do schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zalicza się m.in.: chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, paraplegię, tetraplegię, hemiplegię, znaczne upośledzenie widzenia (ślepotę) oraz niedowidzenie, głuchotę i głuchoniemotę.

Wpłaty na PFRON ulegają ponadto obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) oraz osiąga wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych będących: osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub osobami niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wysokości co najmniej 30 proc.

Warunkiem obniżenia wpłaty jest terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz otrzymanie informacji o kwocie obniżenia, którą sprzedający powinien przekazać nabywcy niezwłocznie po uregulowaniu należności w terminie określonym na fakturze. W razie płatności realizowanych za pośrednictwem banku – za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu.

Jeśli kwota obniżenia przewyższa wartość zrealizowanej produkcji lub usługi, to obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze. W przypadku, gdy kwota obniżenia przewyższa wysokość 80 proc. wpłaty na PFRON, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu, to różnicę zalicza się na obniżenie wpłaty z tego tytułu w następnych miesiącach. Przysługująca, lecz niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 października 2011 r.