Kiedy można otrzymać wyższe dofinansowanie

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-24), autor: Elżbieta Sadło , oprac.: GR

paź 24, 2011

Jesteśmy firmą z otwartego rynku pracy i zatrudniamy osobę niepełnosprawną, która posiada jedynie orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, w którym napisane jest, że osoba ta cierpi na chorobę psychiczną – schizofrenię. Czy takie orzeczenie uprawnia nas do otrzymania wyższego dofinansowania do jej wynagrodzenia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

W roku 2011 pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne przysługuje miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń w kwocie:

– 160 proc. najniższego miesięcznego wynagrodzenia – osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,

– 140 proc. najniższego miesięcznego wynagrodzenia – osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

– 60 proc. najniższego miesięcznego wynagrodzenia – osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Należy przy tym pamiętać, że dofinansowanie w powyższych kwotach przysługuje pracodawcom prowadzącym zakład pracy chronionej. Natomiast pracodawcom z otwartego rynku pracy przysługuje 90 proc. powyższych kwot w przypadku osób ze schorzeniami szczególnymi.

Od 1 stycznia przepis art. 26a ust 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa) obowiązuje w następującym brzmieniu: „Kwoty, o których mowa w ust. 1 zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Z powyższego przepisu należy wnioskować, że podwyższone dofinansowanie przysługuje jedynie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie, w którego treści wprost wskazane jest jedno z powyższych schorzeń. Nie ma zatem możliwości, aby pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenie od lekarza o chorobie psychicznej, jeśli orzeczenie nie zawiera wskazania choroby psychicznej. Na podstawie takiego zaświadczenia bowiem od 1 stycznia pracodawca nie jest uprawniony do otrzymania podwyższonego dofinansowania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 października 2011 r.