Nie każda wpłata na poczet przyszłej sprzedaży jest zaliczką

Rzeczpospolita (2011-10-24), autor: Joanna Ryś-Bednarczyk , oprac.: GR

paź 24, 2011

Choć przedpłaty są powszechne w obrocie gospodarczym, przedsiębiorcy często mają kłopoty z prawidłowym ich rozliczeniem – czytamy w Rzeczpospolitej.

Warunkiem uznania wpłaty za zaliczkę (zadatek przedpłatę bądź ratę) podlegającą VAT jest skonkretyzowany przedmiot przyszłej transakcji – dostawy towaru lub sprzedaży usługi. Tym samym nie powinny być opodatkowane wpłaty na poczet dostaw towarów i świadczenia usług, które nie zostały określone w sposób wyraźny.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że dla uznania wpłaconej kwoty jako zaliczki na poczet wykonanych usług, w rozumieniu ustawy o VAT, istotnym jest, aby przyszłe świadczenie było określone w sposób jednoznaczny co do rodzaju towaru bądź usługi, tzn. w sposób umożliwiający ich identyfikację, a dodatkowo strony tego świadczenia, w momencie wpłaty zaliczki, nie mają woli dokonywania jego zmian w przyszłości.

Brak możliwości powiązania wpłaty z konkretną transakcją będzie skutkował dla podatnika brakiem podstaw do stwierdzenia obowiązku podatkowego w momencie jej otrzymania. Powstanie tego obowiązku zostanie przesunięte w czasie, do chwili faktycznego zadysponowania kwotą zaliczki, czyli skonkretyzowania zamówienia klienta.

Z rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 wynika, że jeśli podatnik przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzyma część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek ratę, powinien wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymał część lub całość należności od nabywcy.

Przedwcześnie wystawiona faktura zaliczkowa jest w rzeczywistości wezwaniem do zapłaty, z tym że konsekwencje w VAT powstaną dopiero z chwilą otrzymania faktycznej zapłaty kwoty wskazanej na tej fakturze.

Przedwczesne wystawienie faktur przed wykonaniem usługi nie jest zabronione, ponieważ przepis wykonawczy przewiduje jedynie termin końcowy wystawienia faktury, tj. nie później niż siódmy dzień od wykonania usługi. Warunkiem koniecznym jest niewątpliwie, aby zaliczka została wpłacona. Dopiero w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 października 2011 r.