Zaległy podatek umarzany jest tylko w wyjątkowych sytuacjach

Rzeczpospolita (2011-10-26), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

paź 26, 2011

Decyzja urzędu skarbowego w sprawie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych jest uznaniowa. Oznacza to, że fiskus może, ale nie musi przychylić się do wniosku podatnika – czytamy Rzeczpospolitej.

Potwierdził to minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24 203.
Jak podkreślił resort w odpowiedzi na interpelację, to czy wystąpiły przesłanki ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego, urząd skarbowy ocenia na podstawie materiału dowodowego. Przepisy nie definiują tych pojęć, trzeba się więc odwołać do orzecznictwa sądowego. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził np., że przez ważny interes należy rozumieć nadzwyczajne względy, które mogłyby zachwiać podstawami egzystencji podatnika (II FSK 425/10).

W innym wyroku (sygn. II FSK 689/09) NSA potwierdził, że organ skarbowy dysponuje pewną swobodą wykładni tych pojęć. Nie wyklucza to obowiązku wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności faktycznych, aby stwierdzić, czy dana sytuacja mieści się w przesłance ważnego interesu podatnika tudzież interesu publicznego. Rozstrzygnięcie należy do organu podatkowego, ale prawidłowość jego decyzji może być zweryfikowana przez sąd.

Minister Finansów nie planuje doprecyzować warunków stosowania ulg, bo wyczerpujące określenie wszystkich potencjalnych przesłanek uprawniających do umarzania zaległości jest niemożliwe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 października 2011 r.