Jakie warunki trzeba spełnić aby aport części majątku firmy nie podlegał VAT

Rzeczpospolita (2011-10-26), autor: Paweł Bada , oprac.: GR

paź 26, 2011

Aby dany zespól składników materialnych i niematerialnych był zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT, wystarczy samodzielne wykonywanie jego zadań gospodarczych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Czy wnoszone aportem składniki można potraktować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym nie naliczać VAT od aportu zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – zapytała spółka we wniosku o interpretację. 

W ramach jednej spółki prowadzona jest zarówno działalność produkcyjna, jak i dystrybucyjna. Spółka planuje wyodrębnienie pionu produkcyjnego i utworzenie odrębnego podmiotu do prowadzenia tego typu działalności. W tym celu w drodze aportu zostaną przeniesione składniki majątkowe spółki, które służyły jej do prowadzenia działalności produkcyjnej. Nie zostaną jednak przeniesione składniki niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną przez spółkę działalnością produkcyjną, tj. księgi handlowe, składniki majątkowe i niemajątkowe oraz pracownicy spółki związani z prowadzeniem księgowości, kadrami oraz działem informatycznym a także składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością handlową spółki.

Organ podatkowy wskazał, że wniesionych przez spółkę składników majątkowych nie można uznać za zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, bo nie jest to część samodzielna. Spółka już we wniosku o interpretację wskazała, że nowo powstała spółka będzie korzystała z pomocy podmiotu trzeciego w zakresie prowadzenia usług księgowych oraz obsługi finansowej i informatycznej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 października 2011 r.