Koszty transakcyjne w obrocie bezgotówkowym będą niższe

Rzeczpospolita (2011-10-26), autor: Dorota Czerwińska , oprac.: GR

paź 26, 2011

Nowe reguły gry na rynku usług płatniczych zwiększą przejrzystość transakcji, obniżą ich ceny i wzmocnią konkurencyjność. To główne korzyści dla klientów sektora finansowego z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Od 24 października, za sprawą wejścia w życie ustawy o usługach płatniczych ich świadczenie stało się w Polsce działalnością regulowaną, objętą nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego postanowienia unijnej dyrektywy PSD (dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 listopada 2007). O ile w większości krajów Unii Europejskiej funkcjonuje ona od pewnego już czasu, o tyle w Polsce stanowi pierwszą próbę systemowego uregulowania rynku usług płatniczych. Dzięki wdrożonej regulacji polskie zasady obrotu bezgotówkowego stają się coraz bliższe unijnym standardom.

Do głównych korzyści wynikających z nowych regulacji można zaliczyć nowe standardy realizacji przelewów.
Ustawa formułuje m.in. prawa i obowiązki stron umowy, w ramach których nakłada na dostawców dodatkowe wymogi informacyjne, m.in. w zakresie wyszczególnienia opłat za przelewy. Ponadto skrócone zostaną terminy księgowania wpływów na rachunki odbiorców, w przypadku wszystkich rodzajów transferów pieniężnych.

To oznacza, że banki pośredniczące, czyli uczestniczące w transferze pieniędzy, nie będą mogły, jak miało to miejsce dotychczas, naliczyć indywidualnych opłat za pośrednictwo w transferze środków. Dotąd w wielu przypadkach dokładna cena przelewu zagranicznego nie była znana.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 października 2011 r.