Jeszcze tydzień na rezygnację z etatu

Rzeczpospolita (2011-10-26), autor: mrz , oprac.: GR

paź 26, 2011

Emeryci, którym ZUS zapowiedział zawieszenie świadczenia, jeśli nie zrezygnują z pracy, mają jeszcze tydzień na decyzję – donosi Rzeczpospolita.

Jeżeli dostarczą do ZUS świadectwo pracy potwierdzające zwolnienie się z etatu jeszcze przed końcem października, zakład nie będzie miał prawa zawiesić ani obniżyć im emerytury.

Z informacji, które otrzymała „Rz” z ZUS, wynika, że w takim wypadku należy stosować art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przewiduje on, że świadczenie zawsze wypłaca się za cały miesiąc bez względu na to, kiedy zostanie złożony wniosek o jego przyznanie.
Tak samo będzie z dostarczeniem do ZUS świadectwa pracy, co spowoduje odblokowanie wypłaty emerytury.

Warto wspomnieć, że część osób, które w latach 2009 i 2010 przeszły na emeryturę bez rezygnowania z zatrudnienia i zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych mają mieć zawieszoną emeryturę od października, nie dostała już tego świadczenia na konto.

Stało się tak, gdyż nie dostarczyły one świadectwa pracy przed datą, kiedy ZUS wypłaca im świadczenia
Jeśli złożą wymagane dokumenty później, ale koniecznie do końca października, ZUS wypłaci podwójną emeryturę w następnym miesiącu. W myśl art. 100 ustawy emerytalnej ważne jest bowiem nie tylko nabycie prawa do odwieszenia emerytury, ale także złożenie wniosku w tym zakresie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 października 2011 r.