Renciści więcej dorobią do świadczenia

Rzeczpospolita (2011-11-04), autor: Jan Kalicki , oprac.: GR

lis 4, 2011

Uprawnieni do renty socjalnej będą mogli od przyszłego roku zarobić więcej i dalej pobierać świadczenie. Obecnie obowiązujący ich limit zarobków zostanie znacznie podniesiony – czytamy w Rzeczpospolitej.

Osoby uprawnione do renty socjalnej mają bardzo ograniczone możliwości dorabiania do swoich świadczeń.
Przepisy przewidują dla nich jeden próg zarobkowy. Jest to równowartość 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale kalendarzowym, ogłoszonego przez prezesa GUS. Od 1 września do 30 listopada 2011 jest to zaledwie 1009,90 zł. W razie przekroczenia tego limitu ZUS zawiesza wypłatę renty.

Tak niski limit zarobków był powszechnie krytykowany, bo praktycznie uniemożliwiał podejmowanie pracy przez osoby niepełnosprawne uprawnione do renty socjalnej. Dlatego od 1 stycznia 2012 r. limit, którego przekroczenie powoduje zawieszenie renty będzie ustalony na poziomie 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez prezesa GUS.

Nie zmienią się pozostałe zasady dorabiania do renty socjalnej. Na zawieszenie tego świadczenia nadal będzie miał wpływ niemal każdy przychód uzyskiwany przez osobę uprawnioną. I to zarówno z tytułu działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, jak i z innej działalności, która jest opodatkowana według skali podatkowej na zasadach określonych w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych. ZUS wliczy przy tym nie tylko kwoty, od których trzeba opłacać składki, ale również zasiłki za czas choroby i macierzyństwa.

Zawieszenie renty socjalnej będzie mogło nastąpić, tak jak obecnie, również z powodu uzyskiwania przychodu z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nadal bez ograniczenia będzie można dorobić jedynie z działalności opodatkowanej na zasadach określonych w art. 29 – 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o przychód np. z praw autorskich, wygranych w konkursach i grach czy z wynagrodzeń za udzielanie pomocy m.in. policji lub organom kontroli skarbowej.

Nie zmienią się też zasady informowania ZUS o zarobkach. Osoba pobierająca rentę socjalną, której przychód przekroczy nowy próg zarobkowy, będzie musiała niezwłocznie przedstawić zaświadczenie płatnika składek lub własne oświadczenie. Jeśli tego nie zrobi, a przekroczy próg zarobkowy, będzie musiała oddać świadczenie z odsetkami za zwłokę. ZUS może w celach weryfikacji przychodów zasięgnąć wiedzy o zarobkach rencisty socjalnego w urzędzie skarbowym i wykryć w ten sposób fakt osiągania przychodu przez świadczeniobiorcę oraz jego faktyczną wysokość.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 listopada 2011 r.