Jak rozliczyć spóźnioną fakturę za najem?

Rzeczpospolita (2011-11-07), autor: Karolina Gierszewska , oprac.: GR

lis 7, 2011

Kiedy wykazać obowiązek podatkowy w VAT w stosunku do zaległej faktury za najem – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita opisuje przypadek spółki, która ma samochód w leasingu operacyjnym. Jednocześnie wydzierżawia go innej firmie. Z powodu zagubienia część umów nie wystawiała przez pięć miesięcy faktur na świadczone usługi dzierżawy. We wrześniu 2011r. spostrzeżono błąd, odszukano kopię umowy i obciążono dzierżawcę kosztami dzierżawy za miesiące kwiecień – wrzesień 2011. Spółka zrobiła to jedną fakturą wystawioną 30 września 2011. Kiedy wykazać obowiązek podatkowy w VAT w stosunku do kwoty wynikającej z wrześniowej faktury – na bieżąco czy przez korektę deklaracji VAT-7 za miesiące od kwietnia do września 2011r.

W analizowanym przypadku umowa zawiera informację, że zapłata czynszu dzierżawnego powinna nastąpić przelewem w terminie 14 dni kalendarzowych liczonych od daty wystawienia faktury. Fakturę z tytułu czynszu dzierżawnego za miesiące kwiecień – wrzesień 2011 spółka wystawiła 30 września 2011 r.

Termin płatności wynosi dziesięć dni od dnia otrzymania faktury przez dzierżawcę, spółka nie otrzymała zapłaty za czynsz dzierżawny należny za okres kwiecień – wrzesień 2011 do dnia wystawienia faktury.
W konsekwencji obowiązek podatkowy w stosunku do wszystkich miesięcy ujętych w fakturze sprzedaży wystawionej 30 września powstał w październiku 2011 r. Prawidłowość takiego sposobu postępowania potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lipca 2011r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 listopada 2011 r.