Czy firma ze specjalnej strefy ekonomicznej odliczy straty?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-11-08), autor: Przemysław Molik , oprac.: GR

lis 8, 2011

Strata poniesiona przez spółkę w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy nie jest stratą podatkową w rozumieniu podatkowym. Nadwyżka kosztów poniesionych w związku z taką działalnością nad osiągniętymi z niej przychodami stanowi jedynie stratę ekonomiczną.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna taką interpretację przepisów potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2011 r. (II FSK 741/10).

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Co do zasady dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Natomiast jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Ujęcie straty w dokumentacji podatkowej jest o tyle istotne, że o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Sąd przypomniał jednak, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in.: przychodów ze źródeł przychodów położonych w Polsce lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, a także kosztów uzyskania wspomnianych przychodów.

Oznacza to, że w związku z udzielonym zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) przedsiębiorca nabył prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności na terenie tej strefy. Fakt zwolnienia tych dochodów z opodatkowania sprawia, że przychodów z prowadzonej działalności, jak również kosztów ich uzyskania, nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu dochodu traktowanego jako podstawa opodatkowania. Wielkości tych nie uwzględnia się konsekwentnie również przy ustalaniu straty.
Tym samym strata poniesiona przez spółkę w toku działalności prowadzonej na terenie SSE nie może być kwalifikowana jako strata w rozumieniu podatkowym. Jest to jedynie strata w znaczeniu ekonomicznym, a jej wystąpienie nie powoduje konsekwencji podatkowych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 listopada 2011 r.