Zróżnicowanie prac na etacie nie zwalnia ze składki

Rzeczpospolita (2011-11-28), autor: Adam Karwański , oprac.: GR

lis 28, 2011

Praca w szczególnych warunkach nie musi być wykonywana przez cały dzień roboczy, ale daninę na Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba naliczyć od całej pensji – informuje Rzeczpospolita.

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowcy autobusu. W zależności od zamówień przez część dnia wykonuje on prace przy przewozie osób, a przez pozostałe godziny inne prace, np. porządkowe na terenie bazy transportowej. Czy należy za tego pracownika opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych tylko od wynagrodzenia za przewozy autobusem czy wszystkich przez niego przepracowanych godzin – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Konieczność opłacania składki na FEP zależy od rozstrzygnięcia, czy dany pracownik wykonuje prace w szczególnych warunkach. Kwalifikacji pracy danej osoby jako wykonywanej w szczególnych warunkach dokonuje pracodawca. To on musi prowadzić ewidencję podwładnych wykonujących takie prace, za których istnieje obowiązek opłacania składki na FEP. Ustawa o emeryturach pomostowych określa jedynie rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a nie stanowiska pracy.

Problem powstaje w sytuacji, gdy pracownik wykonuje też innego rodzaju prace niż praca „szczególna”. Aby zakwalifikować pracę danej osoby jako pracę o szczególnym charakterze m.in. właśnie pracę kierowcy autobusu istotne jest przede wszystkim ustalenie, do wykonywania jakiego rodzaju zadań został zatrudniony ten pracownik. Przy czym nie jest konieczne, aby wykonywał te czynności przez cały czas pracy. W przypadku gdy pracownik ma powierzone różne obowiązki, istotny jest podstawowy rodzaj pracy, do jakiej został on zatrudniony. Składkę na FEP trzeba jednak naliczyć od całej pensji, z wyłączeniem tych składników, które są zwolnione z tej daniny.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 listopada 2011 r.