Czy niewykorzystany urlop dodatkowy przepada wraz z końcem roku

Dziennik Gazeta Prawna (2011-12-01), autor: Małgorzata Tylewicz-Piwnik , oprac.: GR

gru 1, 2011

Jestem zatrudniony w zakładzie pracy chronionej. Nie wykorzystałem w tym roku przysługującego mi – ze względu na niepełnosprawność – dodatkowego urlopu. Czy w takiej sytuacji on przepada? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Do dodatkowego urlopu przysługującego osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mają zastosowanie – w zakresie nieuregulowanym w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jest to bowiem w istocie normalny urlop wypoczynkowy, z tym że przysługujący w dodatkowym wymiarze (10 dni roboczych w roku kalendarzowym) jedynie określonej grupie pracowników.

Generalnie obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym podwładny uzyskał do niego prawo. Warto w tym miejscu wskazać, że prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba uprawniona nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile oczywiście nadal pozostaje w zatrudnieniu. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy, mogą zaistnieć przesłanki skutkujące potrzebą przesunięcia terminu urlopu.

Dopuszczalne jest udzielenie niewykorzystanego w danym roku urlopu najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku. Nie dotyczy to jedynie czterech dni urlopu na żądanie pracownika.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 grudnia 2011 r.