Nie można wynająć żonie części wspólnej nieruchomości

Rzeczpospolita (2011-12-02), autor: Magdalena Olszewska , oprac.: GR

gru 2, 2011

Faktura za najem wystawiona na małżonka za korzystanie na potrzeby działalności gospodarczej z pomieszczenia w budynku, który jest środkiem trwałym firmy drugiego małżonka, nie może być zaliczona do kosztów podatkowych – informuje Rzeczpospolita.

Wnioskodawczyni i jej mąż, jako osoby fizyczne, prowadzą odrębne działalności gospodarcze. W małżeństwie istnieje wspólność majątkowa. Małżonek wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytworzył środek trwały (budynek) do prowadzenia działalności, a wyposażenie niezbędne do jej prowadzenia zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ małżonek nie wykorzystywał części wyposażenia i niektórych pomieszczeń w wytworzonym budynku do swojej działalności, wnioskodawczyni jako odrębny podmiot gospodarczy korzystała z nich na podstawie zawartej umowy najmu z małżonkiem, co dokumentują odpowiednie faktury VAT. Kwotę kosztów najmu wynikającą z faktury wystawionej przez małżonka wnioskodawczyni zalicza do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie działalności. Pytała, czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.

Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 27 października (IPTPB1M15-110/11-2/ASZ) uznała, że nie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 grudnia 2011 r.