Jak w księgach rachunkowych ująć nadwyżkę VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2011-12-05), autor: Anna Markowicz-Mars , oprac.: GR

gru 5, 2011

Czytelnik Dziennika Gazety Prawnej ma wątpliwości, jak zaksięgować otrzymany zwrot VAT z deklaracji VAT-7. Czy wystarczy następujące księgowanie: strona Wn konta i30 – Rachunek bankowy, strona Ma kona 220 – Rozrachunki publicznoprawne? Czy jeszcze konieczne jest zaksięgowanie przychodów na koncie 760 – Pozostałe przychody operacyjne?

Podstawę rozliczeń między podatnikiem a urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług stanowi deklaracja VAT-7 sporządzana za miesięczne lub kwartalne okresy rozliczeniowe. Z zestawienia (zwanego rejestrem VAT) kwot podatku należnego za dany okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) oraz podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w danym okresie rozliczeniowym podatnik określa i wykazuje w VAT-7 nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym – kwota nadwyżki podatku należnego nad naliczonym stanowi zobowiązanie podatkowe i podlega wpłacie na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Natomiast kwota nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym stanowi kwotę do zwrotu. Kwota do zwrotu może być przekazana na rachunek bankowy podatnika lub stanowi kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał).

Dokonanie przez urząd skarbowy zwrotu na rachunek bankowy podatnika tytułem nadwyżki podatku naliczonego nad należnym ewidencjonuje się w księgach podatnika w następujący sposób:
strona Wn konta 130 – Rachunek bankowy, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne, analityka: VAT do rozliczenia z urzędem skarbowym. Zwrot VAT przysługujący na mocy przepisów o podatku od towarów i usług nie stanowi przychodu podatnika i nie podlega odrębnemu księgowaniu na kontach zespołu 7, czyli kontach, na których ewidencjonuje się przychody i koszty jednostki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 grudnia 2011 r.