Czy ze względu na zmianę przepisów trzeba ponownie ustalić czas pracy osób niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2011-12-09), autor: Maciej Kasperowicz , oprac.: GR

gru 9, 2011

W związku ze zmianą przepisów ustawy o rehabilitacji na pracodawcy spoczywa obowiązek poinformowania pracowników niepełnosprawnych w drodze pisemnej informacji o zmianie związanej z ich czasem pracy u tego pracodawcy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Od nowego roku nastąpi zmiana przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji w ten sposób, że skrócony czas pracy przysługiwać będzie osobom zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jedynie na podstawie zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy wystawionego przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą niepełnosprawną.

Powyższa zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r., a to oznacza, że do tego czasu zastosowanie znajdują dotychczasowe przepisy, które przewidują skrócony czas pracy pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jedynie na podstawie odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności uzyskiwania zaświadczenia od lekarza. Wskazane uprawnienie do końca tego roku przysługuje osobie niepełnosprawnej z mocy prawa.

Ponadto nowy ustęp 2a w art. 15 ustawy o rehabilitacji stanowi, iż skrócone normy czasu pracy stosuje się od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Wskazano również, iż koszty badań związanych z wydaniem pracownikowi zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy ponosi pracodawca.
Bez zmian pozostaje natomiast przepis art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji stanowiący, iż czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo.

Czy w związku z nowymi przepisami ustawy o rehabilitacji o czasie pracy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika niepełnosprawnego o tych zmianach? Według przepisu art. 29 par. 32 k.p. pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia. Jeżeli natomiast ustalenie dobowej i tygodniowej normy czasu pracy zostało zapisane w treści umowy o pracę, wtedy może zachodzić konieczność dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia warunków pracy i płacy tzw. wypowiedzenie zmieniające, zgodnie z art. 42 k.p.

Kolejne pytanie „DGP” dotyczy możliwość niestosowania skróconej normy czasu pracy, wobec zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.
Z
godnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji skróconych norm czasu pracy nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników wyrazi na to zgodę. Oznacza to, że jeżeli osoba niepełnosprawna bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności jest zatrudniona przy pilnowaniu lub gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną, na jej pisemny wniosek, wyrazi na to zgodę, to do tej osoby należy stosować przepisy dotyczące czasu pracy wynikające z kodeksu pracy, a nie z ustawy o rehabilitacji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 grudnia 2011 r.