Będą kary za nielegalną pracę imigrantów

Rzeczpospolita (2011-12-27), autor: mrz , oprac.: GR

gru 27, 2011

Przedsiębiorca, który bez pozwolenia daje pracę cudzoziemcowi spoza UE, będzie wykluczony z przetargów i może zostać ukarany więzieniem – informuje Rzeczpospolita.

Tak wynika z projektu ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP, który został 20 grudnia br. przyjęty przez rząd.
W myśl projektu firma zamierzająca zatrudnić cudzoziemca spoza UE będzie musiała zażądać od niego ważnego dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce. Trzeba będzie przechować kopię tego dokumentu przez cały czas trwania umowy o pracę.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS cudzoziemca, nawet takiego, który nie ma prawa pobytu na terytorium naszego kraju, wykluczy zastosowanie kar przewidzianych w nowej ustawie.
Jeśli kontroler Inspekcji Pracy lub funkcjonariusz Straży Granicznej wykryje nielegalnie przebywającego w Polsce cudzoziemca zatrudnionego bez umowy, przedsiębiorca będzie zobowiązany wypłacić mu wynagrodzenie za co najmniej trzy miesiące wstecz. W projekcie przyjęto, że domniemana pensja takiego pracownika wyniesie wtedy trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Nieuczciwe firmy muszą się też liczyć z koniecznością opłacenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatków od wynagrodzeń nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców wraz z odsetkami. Nie będą mogły tych wydatków wliczyć do kosztów prowadzonej przez siebie działalności.
Przedsiębiorca będzie mógł też zostać pozbawiony dostępu do pomocy finansowej państwa i funduszy unijnych na trzy lata, a także może mieć nałożony obowiązek zwrotu pomocy publicznej przyznanej w formie dotacji, refundacji czy dopłat, które otrzymał w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających nielegalne zatrudnienie.

Będzie to możliwe jednak w razie skazania przedsiębiorcy za nowe przestępstwa, jakie ta ustawa doda do kodeksu karnego. Chodzi o nowe art. 264b i 264.C k.k, które zawierają kary za uporczywe zatrudnianie znacznej liczby nielegalnych imigrantów czy też małoletnich cudzoziemców. Za takie przestępstwo przedsiębiorca będzie mógł zostać ukarany również grzywną lub ograniczeniem wolności.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 grudnia 2011 r.