Czy o rentę rodzinną można złożyć e-wniosek?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-12-29), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

gru 29, 2011

Po śmierci współmałżonka wdowa musiała zajmować się swymi dziećmi, a także rodzicami zmarłego. Z tego powodu, ubezpieczona, nie miała czasu, aby w godzinach pracy oddziału ZUS złożyć wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Opóźnienie mogło skutkować jednak tym, że uprawnieni nie dostaną świadczenia za jeden miesiąc. Zainteresowana posiada zaufany profil. Czy w takiej sytuacji może złożyć wniosek do ZUS, korzystając z internetu?

Tak – odpowiada Rzeczpospolita. Osoba, która chce przesłać dokument, korzystając z globalnej sieci, musi go złożyć przez elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Wniosek zgłoszony w formie dokumentu elektronicznego powinien być podpisany przy pomocy bezpiecznego e-podpisu lub zaufanego profilu, który można założyć na rządowej platformie ePUAP. Ponieważ zainteresowana już wcześniej uzyskała zaufany profil i dodatkowo potwierdziła swoje dane w jednym z oddziałów ZUS, obecnie może złożyć e-wniosek. W przypadku ubiegania się o rentę rodzinną osoba zgłaszająca wniosek powinna dostarczyć dokumenty potwierdzające prawo do takiego świadczenia.

Ze względu na fakt, że nie wszystkie dokumenty znajdują się w posiadaniu ZUS, osoba ubiegająca się o takie świadczenie może być poproszona o dostarczenie dodatkowych dokumentów. W takiej sytuacji ma obowiązek przedstawić ZUS odpisy aktów, potwierdzających datę urodzenia i datę zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna, lub zawarcie związku małżeńskiego. Dodatkowo osoba ubiegająca się o świadczenie rentowe z tego tytułu może przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do alimentów od zmarłego, jeżeli w chwili śmierci małżonka nie istniała wspólność małżeńska. Ponadto wdowa lub wdowiec ma obowiązek złożyć oświadczenie o istnieniu wspólności małżeńskiej. W przypadku ubiegania się o okresową rentę rodzinną, niezbędne jest udowodnienie, że nie ma się niezbędnych źródeł utrzymania. Natomiast w przypadku składania wniosku o rentę rodzinną dla dzieci własnych zmarłego, dzieci drugiego małżonka oraz przysposobionych powinny być dołączone dokumenty stwierdzające fakt uczenia się w szkole lub stan zdrowia, jeżeli prawo do renty rodzinnej jest uzależnione od stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Do wniosku o rentę rodzinną dla przyjętych na wychowanie i utrzymanie: wnuków, rodzeństwa i innych dzieci ubiegających się o przyznanie renty rodzinnej, powinny być dołączone oświadczenia lub dokumenty potwierdzające, że osoby te zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego lub świadczeniobiorcy, chyba że śmierć była następstwem wypadku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 grudnia 2011 r.