Podatki 2012 – mniej zostanie w kasie firmy

PULS BIZNESU (2011-12-30), autor: Iwona Jackowska , oprac.: GR

gru 30, 2011

Podatki dochodowe bez zmian, ale koszty prowadzenia działalności wzrosną – czytamy w Pulsie Biznesu.

Nie ma się co łudzić, 2012 r.  nie przyniesie przełomu w systemie podatkowym. Dotyczy to zarówno zasad opodatkowania, jak i wysokości stawek, które z nielicznymi wyjątkami, będą takie same jak obecnie.

Nie drgnie również w ryczałcie ewidencjonowanym. Różnice w wysokości opodatkowania dotkną natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą objętą kartą podatkową. W 2012 r. jej stawki wzrosną o 4 proc, co wynika z ustawowego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wzrośnie też podatek od nieruchomości – o 4,2 proc. Szczegółowe stawki uchwaliły rady gmin.

Swój status utrzymają obecni mali podatnicy. W tym przypadku wzrósł limit przychodów pozwalający małym firmom na korzystanie z przywilejów małych podatników w VAT, PIT i CIT. W przyszłym roku będą one dane tym, u których tegoroczne przychody brutto nie przekroczą 5,324 mln zł.

Księgi przychodów i rozchodów będą mogli nadal prowadzić przedsiębiorcy, którzy w 2011 r. osiągną przychody netto do 5 293 440 zł. Przychody powyżej tej kwoty wymagają przejścia na pełną rachunkowość.

Więcej w Pulsie Biznesu z 29 grudnia 2011 r.