Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni.
Z uwagi, że coraz częściej pracodawcy zawierają umowy o pracę na czas określony albo terminowe umowy zlecenia, osoby rezygnują z prowadzenia własnych firm na rzecz zatrudnienia na etacie albo odwrotnie, a problem znalezienia kolejnej pracy dotyka coraz więcej osób, warto wiedzieć, kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia.
Konieczne ubezpieczenie
Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego może tylko otrzymać, jak z nazwy wynika, osoba, która tym ubezpieczeniem była objęta. Z zasiłku może skorzystać zarówno osoba, która była objęta ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowym, np. pracownik, jak i ubezpieczeniem dobrowolnym, np. zleceniobiorca, osoba prowadząca pozarolniczą działalność. W zależności od rodzaju ubezpieczenia inny jest tzw. okres wyczekiwania na zasiłek.
Ubezpieczony obowiązkowo nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony dobrowolnie dopiero po upływie 180 dni tego ubezpieczenia. Do wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Warto wiedzieć, że niektóre osoby otrzymają zasiłek już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek taki przysługuje:
absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Więcej Gazeta Prawna.