Do 15 stycznia trzeba otworzyć księgi rachunkowe

Dziennik Gazeta Prawna (2012-01-11), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

sty 11, 2012

W przypadku, gdy podmioty, np. osoby fizyczne lub ich spółki, przechodzą od 2012 roku na pełną księgowość, do 15 stycznia powinny otworzyć księgi rachunkowe – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości księgi rachunkowe otwiera się na początek każdego następnego roku obrotowego, w ciągu 15 dni od pierwszego dnia tego okresu.
Dotyczy to zarówno podmiotów, które już prowadzą księgi, jak i tych, które zaczęły je prowadzić od 2012 roku.

Otwarcie ksiąg polega w takiej sytuacji na wprowadzeniu na odpowiednie konta pozycji uprzednio sporządzonego wykazu składników aktywów i pasywów, tj. inwentarza będącego odpowiednikiem bilansu otwarcia.

Kwota kapitału osób fizycznych może ulegać zmianom, dlatego w ich przypadku prawidłowe jest zaprezentowanie całej różnicy w pozycji kapitał właściciela.
Natomiast w sytuacji, kiedy sporządzamy bilans otwarcia spółek osobowych, kapitał podstawowy musi zostać wykazany zgodnie z wysokością zapisaną w umowie spółki, zaś ewentualne różnice powinny zostać zidentyfikowane i ujęte odpowiednio w innych pozycjach.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 stycznia 2012 r.