Jak należy przeliczyć różnice kursowe walut?

Dziennik Gazeta Prawna (2012-01-17), autor: Przemysław Molik , oprac.: GR

sty 17, 2012
Nasza firma prowadzi rozrachunki z dostawcami i odbiorcami za pomocą rachunku walutowego. Czy spółka, obliczając różnice kursowe, powinna zastosować kurs faktyczny banku, czy kurs średni NBP? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada „DGP”, obowiązujące od początku 2012 roku przepisy o PIT i CIT wyjaśniają, że przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli transakcja finansowa w walucie obcej regulowana jest za pomocą rachunku rozliczanego w tej samej walucie obcej, to nie dochodzi do faktycznej wymiany pieniądza i to podatnicy mają możliwość zastosowania w takiej sytuacji kursu średniego NBP.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 stycznia 2012 r.