Jak można uzyskać zwrot vat na obecnie obowiązujących zasadach…

Rzeczpospolita , autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

maj 15, 2007

W piątek Andrzej Aumiler, minister budownictwa, zapewnił, że rząd chce wydłużyć termin oddawania 15 proc. VAT płaconego podczas zakupu materiałów budowlanych do 2012 r. Chodzi o materiały, na które stawka VAT po naszym przystąpieniu do UE wzrosła z 7 do 22 proc.

Obecnie ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz U z 2005 r. nr 177, poz. 1468) umożliwia refundację tych wyższych kosztów inwestorom, ale tylko za materiały kupione do końca 2007 r. Ostatni wniosek można złożyć do 30 czerwca 2008 r.

Poza przedłużeniem okresu zwrotu VAT rząd zapowiada przygotowanie definicji budownictwa społecznego, która umożliwi stosowanie 7-proc. VAT w budownictwie dłużej niż tylko do końca tego roku. Oba projekty dotąd nie ujrzały jednak światła dziennego.

– Prace nad nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadzi definicję budownictwa społecznego, są już na ukończeniu. W zasadzie mógłby on niedługo trafić do uzgodnień wewnątrz resortowych. Ponieważ jednak wolą polityczną jest utrzymanie zwrotu VAT na materiały budowlane, prawdopodobnie oba te projekty jednocześnie

zostaną przekazane do konsultacji – powiedział Rz" Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Jak podkreślił, decyzja rządu o przedłużeniu okresu zwrotu VAT nie musi wcale oznaczać automatycznego przedłużenia obecnej ustawy. Nie wykluczył dalszego uszczelnienia przepisów. Na nie przyjdzie nam jednak poczekać, ponieważ prace nad tym projektem dopiero się rozpoczęły. Grażyna J. Leśniak

Postępowanie krok po kroku

* Złóż wniosek o zwrot VAT do urzędu skarbowego (jego wzór dostępny jest na stronie ministerstwa: www.mofnet.gov.pl).

Jeśli jest to twój kolejny wniosek, to ustalając kwotę przysługującego zwrotu, nie zapomnij uwzględnić już otrzymanych pieniędzy (czyli wykorzystanego dotąd limitu).

Nie zapomnij o załącznikach (zwłaszcza o kopiach faktur VAT). a Uważaj na błędy rachunkowe, bo wzywanie do urzędu skarbowego i wyjaśnianie tylko wydłuży czas oczekiwania na zwrot pieniędzy.

Jeśli wniosek składasz wspólnie ze współmałżonkiem, to pamiętaj, że przysługuje wam tylko jeden wspólny limit.

Pamiętaj o podpisaniu wniosku razem z żoną lub mężem – jeżeli składacie wspólny wniosek.

Urząd skarbowy ma 6 miesięcy (od dnia złożenia wniosku) na wydanie decyzji o wysokości zwrotu

i od jej doręczenia – kolejne 25 dni na wypłatę pieniędzy.

Więcej Rzeczpospolita.