Zakup wyposażenia nie zwalnia z daniny

Rzeczpospolita (2012-01-24), autor: .wp , oprac.: GR

sty 24, 2012

Czy celem mieszkaniowym, który uprawnia do zwolnienia z PIT, jest zakup wyposażenia lokalu (np. sprzętu AGD czy telewizora)?

Nie – odpowiada Rzeczpospolita. Przepisy nie wymieniają takich wydatków wśród inwestycji dających prawo do ulgi.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT osoba sprzedająca nieruchomość może uniknąć podatku, jeśli wyda pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Ma na to dwa lata od końca roku, w którym doszło do transakcji.

Ta zasada dotyczy nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. Wtedy weszła w życie kolejna zmiana zasad rozliczania przychodów ze sprzedaży lokum (wcześniej obowiązywała tzw. ulga meldunkowa).
Co się kryje pod pojęciem „cele mieszkaniowe”? Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT skorzystać ze zwolnienia możemy wówczas, gdy przeznaczymy pieniądze m.in. na:

– zakup domu lub mieszkania,

– nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

– nabycie gruntu pod budowę domu lub udziału w takim gruncie,

– budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę oraz remont domu albo mieszkania,

– adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,

– spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek od takiego kredytu.

Zainwestować można w nieruchomość położoną nie tylko w Polsce, ale także w innym państwie Unii Europejskiej, EOG lub w Szwajcarii.

Jak więc widać, przepisy nie wymieniają w katalogu celów mieszkaniowych zakupu wyposażenia.
Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na taką inwestycję nie daje więc prawa do zwolnienia. Potwierdzają to też interpretacje fiskusa, np. Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPBl/4l5-l2/n-2/MT).

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 stycznia 2012 r.