Dopłaty do pensji osób niepełnosprawnych trafią do Trybunału

Dziennik Gazeta Prawna (2012-01-26), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

sty 26, 2012

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Chce, aby sprawdził zgodność z konstytucją wiele zmian dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych.

Skarga jest związana z ostatnią nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721). Dotyczy m.in. utraty przez pracodawców dopłat do pensji osób zaliczonych do lekkiego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury. Organizacja zarzuca, że wprowadzenie tego przepisu było poprzedzone zbyt krótkim vacatio legis.

Podobny zarzut dotyczy przepisów, które pozbawiły większość zakładów pracy chronionej możliwości udzielania ulg kontrahentom we wpłatach na PFRON.
Ponadto pracodawcy uważają, że zmiany dotyczące korzystania przez ZPChr z ulg w podatkach łamią konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej i równego traktowania podmiotów.

Od ubiegłego roku prawo do takiej pomocy mają tylko te zakłady, które osiągają wskaźnik zatrudnienia 30 proc. niewidomych, upośledzonych umysłowo albo psychicznie chorych zaliczonych do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Pieniądze z tych ulg są przeznaczane przez pracodawców na działalność rehabilitacyjną. Ich zdaniem prowadzi to do sytuacji, że ci przedsiębiorcy nie są w stanie finansować potrzeb niepełnosprawnych pracowników, mimo nałożonego na nich takiego obowiązku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 stycznia 2012 r.