W jaki sposób wykazać w PIT-11 dochody zwolnione

Rzeczpospolita (2012-01-31), autor: Agnieszka Janeczek , oprac.: GR

sty 31, 2012

Firma, która oddelegowała zatrudnionego do Niemiec, Francji lub innego państwa, z którym umowa przewiduje tzw. wyłączenie z progresją, powinna ustalić, ile wynagrodzenia wypłaciła za pracę w tym kraju – informuje Rzeczpospolita.

Od 2009 r. ustawa o PIT oraz formularz PIT-11 nakłada na polskiego pracodawcę jako płatnika obowiązek odrębnego wykazania przychodu podlegającego opodatkowaniu oraz dochodu zwolnionego z opodatkowania w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych. W konsekwencji, ustawodawca przeniósł ciężar analizowania sytuacji podatkowej z pracowników na polskiego pracodawcę. Wcześniej to pracownik musiał zastanowić się nad tymi aspektami, aby właściwie rozliczyć swój dochód w rocznym zeznaniu podatkowym.

W celu prawidłowego sporządzenia informacji PIT-11 za 2011 r. dla pracownika, który przez część roku wykonywał obowiązki służbowe poza Polską, pracodawca jest zatem zobowiązany do znalezienia odpowiedzi min. na następujące pytania:

– czy pracownik posiadał w 2011 r. miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce czy przeniósł je za granicę tzw. rezydencja podatkowa

– czy dochód za pracę świadczoną poza granicami Polski podlega opodatkowaniu w innym państwie

– czy postanowienia umowy zawartej pomiędzy Polską a państwem okresowego wykonywania pracy pozwalają na zwolnienie dochodu za pracę tam wykonywaną z podatku w Polsce (tzw. metoda wyłączenia z progresją, jako metoda unikania podwójnego opodatkowania), czy też na odliczenie podatku zapłaconego za granicą od podatku naliczonego w Polsce (zgodnie z tzw. metodą kredytową)

– w jaki sposób ustalić wysokość przychodu podlegającego wykazaniu w pozycji 35 oraz dochodu do wykazania w pozycji 38 formularza PIT-11 (o ile zachodzi taka potrzeba)

O możliwości zastosowania odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania w Polsce możemy mówić w przypadku pracownika będącego polskim rezydentem podatkowym wykonującym w 2011 r. pracę poza Polską, w państwie, które według postanowień umowy ma prawo opodatkować część jego dochodu za pracę tam świadczoną. Jednocześnie, jako rezydent podatkowy w Polsce, pracownik jest zobowiązany do rozliczenia całych swoich światowych dochodów w Polsce zarówno tych za pracę w Polsce, jak i za granicą.

Co do zasady umowy przewidują albo metodę wyłączenia z progresją gdzie dochód za pracę za granicą jest zwolniony z podatku w Polsce, ale ma wpływ na wysokość podatku należnego od pozostałego dochodu w Polsce albo metodę tzw. kredytu podatkowego podatnik może zmniejszyć podatek polski o podatek zapłacony za granicą do pewnego limitu. Na podstawie przepisów ustawy o PIT w przypadku państw, z którymi Polska nie zawarła umowy, stosuje się drugą z wymienionych metod.

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 stycznia 2012 r.