Wypłata autocasco z VAT to wspieranie szarej strefy?

wyborcza.biz (2012-02-01), autor: Anna Popiołek , oprac.: GR

lut 1, 2012

Mimo licznych kar Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ubezpieczyciele nadal wypłacają odszkodowania z polis AC bez podatku VAT. – Nie będę wspierał w ten sposób czarnego rynku – mówi prezes grupy ubezpieczeniowej VIG.

UOKiK już od 2006 r. twierdzi, że odszkodowań z polis AC nie można pomniejszać o kwotę VAT. Jednak firmy ubezpieczeniowe nie przejmują się tym zakazem.
Franz Fuchs, prezes austriackiej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group, poszedł krok dalej: chce interwencji ministra finansów, bo według niego kierowcy albo nie naprawiają auta, albo robią to w szarej strefie, więc wypłacony z odszkodowaniem VAT i tak nie trafia do budżetu.

Skąd ten problem z VAT? Przy zakupie AC kierowca musi wybrać wariant wypłaty odszkodowania. Pierwszy polega na tym, że zakład ubezpieczeń rozlicza się bezpośrednio z warsztatem i wypłaca odszkodowanie na podstawie faktury za naprawę auta. Wtedy odszkodowanie nie jest pomniejszone o podatek VAT. Jednak w tym wariancie trzeba liczyć się z wyższą ceną polisy.
Problemy pojawiają się, kiedy klient indywidualny wybierze drugą opcję: wypłatę odszkodowania bezpośrednio na swoje konto w banku. Nie musi wtedy pokazywać faktury za naprawę, polega tylko na wyliczeniach ubezpieczyciela. Sęk w tym, że przelew odszkodowania na konto zostaje pomniejszony o VAT.

Czytaj cały artykuł >>