Fiskus chce PIT od wyżywienia

Rzeczpospolita (2012-02-06), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lut 6, 2012

Wydatki na jedzenie przekraczające kwotę diet trzeba opodatkować, to najnowsze stanowisko warszawskiej Izby Skarbowej – czytamy w Rzeczpospolitej.

Pracodawcy mają nowy kłopot z rozliczaniem podróży służbowych. Chodzi o oddawane pracownikom wydatki na jedzenie. Firmy często zapewniają pracownikom dającym się w podróż służbową całodzienne wyżywienie.
Wtedy nie wypłacają diet, a wydatki rozliczają na podstawie faktur i rachunków.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie podróży służbowych pozwalają na takie rozwiązanie. Ustawa o PIT natomiast zwalnia z podatku świadczenia do wysokości określonej właśnie w tych przepisach.

Fiskus akceptuje taki sposób rozliczania. Wyłamała się Izba Skarbowa w Warszawie. Z jej najnowszych interpretacji wynika, że jeśli zwracane pracownikom koszty wyżywienia w czasie wyjazdu służbowego przekraczają kwotę diety, to trzeba je opodatkować.

Zmiana stanowiska warszawskiej Izby Skarbowej może utrudnić życie przedsiębiorcom. Okazuje się, że sposób rozliczenia zależy od tego pod jaka izbę skarbową podlega pracodawca.
Przypomnijmy, że zasady rozliczania delegacji w prywatnej firmie ustala jej właściciel w odróżnieniu od strefy budżetowej, gdzie obowiązuje rozporządzenie ministra pracy w sprawie podróży służbowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 lutego 2012 r.