Renta socjalna dla młodych bez stażu

Rzeczpospolita (2012-02-06), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

lut 6, 2012

O prawie do świadczenia decyduje data naruszenia sprawności organizmu, a nie powstania niezdolności do pracy – czytamy w Rzeczpospolitej.

Osoby uprawnione i warunki konieczne do przyznania renty socjalnej określają przepisy ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej. W myśl jej art. 4 ust. 1 świadczenie to przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, jeśli naruszenie to powstało:

– przed ukończeniem 18. roku życia,

– w trakcie nauki w szkole, ale przed ukończeniem 25. roku życia,

– w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

W wymienionych okresach musi nastąpić tylko naruszenie sprawności organizmu. Natomiast sama niezdolność do pracy, będąca skutkiem tego naruszenia, może powstać później. Wskazywał na to SN w uchwale z 15 marca 2006 r. podnosząc, że całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjalnej może powstać po upływie okresów wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej.

W praktyce spory w zakresie prawa do renty socjalnej dotyczą przede wszystkim ustalenia, czy niezdolność do pracy osoby ubiegającej się o przyznanie tego świadczenia ma charakter całkowity. A jest to niezbędny warunek do uzyskania prawa do tego świadczenia. Uprawnień tych nie uzyska ktoś, kto jest tylko częściowo niezdolny do pracy i nie może wykonywać np. cięższej pracy.

O niezdolności do pracy orzekają lekarze orzecznicy ZUS. Od ich orzeczeń istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu. Wówczas ponownej oceny stanu zdrowia dokonuje już komisja lekarska ZUS. Na podstawie orzeczenia lekarza lub komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję przyznającą lub odmawiającą prawa do renty socjalnej. Osoba, której nie przyznano renty może wnieść w terminie miesiąca odwołanie od decyzji ZUS do właściwego miejscowo sądu okręgowego.

Warto pamiętać, że ZUS zawiesza rentę socjalną, gdy uprawniony uzyskuje miesięczne przychody przekraczające równowartości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 stycznia do 28 lutego 2012 r. ten miesięczny limit wynosi 2391,20 zł.

Uprawniony do renty socjalnej musi czuwać, aby nie przekroczyć tego limitu. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 29 mają 2008 r., stwierdzając, że obowiązek kontrolowania wysokości uzyskiwanych przychodów, aby nie przekraczały one kwoty wynikającej z art. 10 ust 6 ustawy o rencie socjalnej, spoczywa na świadczeniobiorcy, a nie na zakładzie pracy go zatrudniającym.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 lutego 2012 r.