Pracodawcom trudniej będzie liczyć okres ochronny

Dziennik Gazeta Prawna (2012-02-07), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

lut 7, 2012

Reforma systemu emerytalnego spowoduje, że firmy, wyliczając ochronę przed zwolnieniem, uwzględnią dłuższy okres aktywności zawodowej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Rząd chce wydłużenia do 67 lat wieku uprawniającego do przechodzenia na emeryturę. Zgodnie z założeniami będzie on podnoszony od 2013 roku systematycznie o trzy miesiące co rok. Mężczyźni osiągną wiek docelowy w 2020 roku, zaś kobiety w 2040 roku.

Jak wyjaśnia Adam Nierzwicki, radca prawny, osoby na cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego mają prawo do specjalnej ochrony przed zwolnieniem. Wejście w życie 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów może spowodować, że ten okres będzie musiał być liczony indywidualnie dla każdego pracownika w sposób kroczący.

Jak zauważa Małgorzata Rusewicz, z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, takie rozwiązanie będzie dodatkowym kłopotem dla pracodawców, którzy będę musieli co roku weryfikować listę osób podlegających ochronie, naliczając każdemu pracownikowi z osobna datę, w której wejdą oni w okres ochronny, z uwzględnieniem aktualnego wydłużonego wieku emerytalnego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lutego 2012 r.