Kiedy mechanik może wybrać ryczałt

Rzeczpospolita (2012-02-08), autor: Edyta Zaniewicz , oprac.: GR

lut 8, 2012

Wulkanizator ma prawo rozliczać przychody ze swojej działalności w uproszczony sposób. Nie skorzysta jednak z takiej formy opodatkowania, jeśli nie tylko świadczy usługi, lecz także sprzedaje opony – czytamy w Rzeczpospolitej.

Planują założyć warsztat wulkanizacyjny. Chciałbym jak najbardziej uprościć zasady rozliczeń z fiskusem.
Czy mogę wybrać opłacanie podatku dochodowego w formie ryczałtu Czy muszę rozliczać VAT. Czy obowiązkowe jest posiadanie kasy fiskalnej – pyta czytelnik „Rz”.

Zasady opodatkowania w uproszczonej formie zawarte są w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f tej ustawy wynika, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Przedsiębiorcy, którzy chcą podjąć tego typu działalność już w momencie jej rozpoczęcia, powinni więc deklarować, że jako formę opodatkowania wybierają zasady ogólne. Podstawą opodatkowania będzie dochód. Podatnik powinien zatem prowadzić dokumentację rachunkową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Inaczej będzie, jeżeli przedsiębiorca w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej podejmie decyzję, że chce poszerzyć zakres świadczeń o sprzedaż opon. Jeżeli dotyczy to podatnika, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, to forma opodatkowania, zasady rozliczania podatku oraz rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej nie ulegną zmianie.

Ta sama decyzja, podjęta przez podatnika, który opodatkowany jest ryczałtem i prowadzi ewidencję przychodów, może oznaczać prawdziwą rewolucję. Z chwilą wykonania pierwszej sprzedaży opon przedsiębiorca utraci prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Od tego dnia musi zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy według skali. Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o ryczałcie.

Jeżeli sprzedaż opon nastąpi w trakcie miesiąca, to za ten okres podatnik będzie posiadał dwie różne ewidencje księgowe (ewidencję przychodów i księgę przychodów). Konieczne także będzie podwójne rozliczenie podatku do 20 dnia następnego miesiąca. Przedsiębiorca będzie musiał obliczyć i ewentualnie uregulować należny ryczałt oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Inaczej przedstawia się sytuacja podatkowa przedsiębiorców, którzy świadczą usługi wulkanizacyjne. Nie są one wyłączone z opodatkowania ryczałtem. Przychód z usług wulkanizacyjnych opodatkowany jest 8,5-proc. stawką. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o ryczałcie. Pojawia się więc pytanie, czy może rozliczać się ryczałtem przedsiębiorca, który świadczy usługę polegającą na wymianie opon na nowe, przez niego zakupione Wydaje się, że tak. W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z jednym niepodzielnym świadczeniem: usługą wymiany opon. Nie zmienia tego fakt, że usługa ta składa się z kilku elementów, a jednym z nich jest zapewnienie materiałów do jej wykonania. W takim przypadku opona nie jest bowiem towarem handlowym. To dlatego, że towarami są tylko wyroby kupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym. Opona wykorzystana do wykonania usługi spełnia definicję materiału. Cenę opon w takiej sytuacji należy wliczyć do kosztów usługi wulkanizacyjnej.

Najbardziej jednoznaczna jest odpowiedź Urzędu Skarbowego w Limanowej z 23 marca 2007 r.. Wynika z niej, że montaż części zamiennych do naprawianych przez podatnika samochodów nie jest działalnością w zakresie handlu. Prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza w zakresie usług blacharsko-lakierniczych może więc być opodatkowana w formie ryczałtu.

Z opisanych odpowiedzi fiskusa wynika, że bardzo istotna jest treść faktury lub rachunku. Jeżeli wulkanizator na dokumencie sprzedaży w osobnej pozycji wyszczególni wartości opon, to wykluczy go to z ryczałtu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 lutego 2012 r.