Doliczenie stażu możliwe jest co kwartał

Rzeczpospolita (2012-02-08), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lut 8, 2012

Sposobem na podwyższenie starej emerytury jest dodanie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych i nieskładkowych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych następuje zawsze na wniosek emeryta. Jeśli chce on doliczyć okresy przypadające po przyznaniu emerytury, a pozostaje w ubezpieczeniu, wniosek w tej sprawie może złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Jeśli jednak ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, ma prawo to zrobić w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia. Podobnie jak w przypadku wniosku o doliczenie okresów przebytych przed przyznaniem emerytury, a nieuwzględnionych dotychczas przy ustalaniu jej wysokości.

ZUS uwzględnia nowe okresy składkowe, doliczając do dotychczasowej kwoty świadczenia po 1,3 proc. podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów składkowych. Przy okresach nieskładkowych za każdy ich rok dodaje po 0,7 proc. podstawy wymiaru. Okresy składkowe i nieskładkowe doliczane są z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lutego 2012 r.