Od 1 stycznia 2012 roku firmom łatwiej ustalić różnice kursowe

Rzeczpospolita (2012-02-08), autor: .mpa , oprac.: GR

lut 8, 2012

Spółka, która otrzymuje i reguluje płatności w walucie obcej z wykorzystaniem własnego rachunku walutowego, może do ich przeliczenia zastosować średni kurs NBP – czytamy w Rzeczpospolitej.

Spółka mająca siedzibę w Niemczech, która jest wspólnikiem polskiej spółki komandytowej jednej z największych w naszym kraju sieci supermarketów, która uzyskuje od klientów supermarketów utargi w walucie obcej, wpłacane później przez poszczególne sklepy na walutowe rachunki spółki pyta, jak ustalić różnice kursowe w związku z nowelizacją ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

Obowiązujące wcześniej przepisy odwoływały się w takich sytuacjach do „kursu faktycznie zastosowanego”, co prowadziło do licznych sporów sądowych. Zdaniem wnioskodawcy po 1 stycznia właściwe będzie stosowanie kursu średniego NBP zamiast kursów banków obsługujących rachunki walutowe spółki.
Dyrektor Izby uznał to stanowisko za prawidłowe. Zgodził się, że zarówno przy wpłatach, jak i wypłatach z rachunku spółki właściwe będzie przyjęcie kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu lub wypływu środków.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o CIT kurs bankowy znajdzie zastosowanie, gdy dojdzie do faktycznej wymiany pieniężnej. Jeśli jednak należność lub zobowiązanie wyrażone w walucie obcej nie zostanie rzeczywiście przewalutowane, właściwe będzie zastosowanie średniego kursu NBP.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lutego 2012 r.