Jak prawidłowo wyliczyć efekt zachęty

Dziennik Gazeta Prawna (2012-02-10), autor: Mateusz Brząkowski , oprac.: GR

lut 10, 2012

Czy pracodawcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia na pracownika niepełnosprawnego, zatrudnionego na nowo utworzonym przez pracodawcę stanowisku pracy, w sytuacji kiedy pracodawca w miesiącu zatrudnienia nie wykazuje efektu zachęty metodą ilościową. Czy w tej sytuacji można wyliczyć efekt zachęty metodą jakościową?

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna zgodnie z art. 26 b ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej: ustawa o rehabilitacji, jeżeli zatrudnienie nowych pracowników niepełnosprawnych w danym miesiącu u pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą nie powoduje u tego pracodawcy wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika nie przysługuje, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem, chyba że umowa o pracę uległa rozwiązaniu:

z przyczyn określonych w art. 52 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy,

za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,

na mocy porozumienia stron,

wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,

z upływem czasu, na który została zawarta,

z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Według art. 26 b ust. 5
ustawy o rehabilitacji, jeśli nie są spełnione warunki, o których mowa powyżej,


miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę czy zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.

W przypadku gdy pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego nie może na niego wykazać efektu zachęty, metodą ilościową (poprzez wykazanie jednoczesnego przyrostu netto zatrudnienia ogółem i zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w porównaniu z odpowiednim przeciętnym zatrudnieniem ogółem i przeciętnego zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zatrudnienia), wylicza efekt zachęty metodą jakościową (na podstawie art. 26b ust. 4 i 5 ustawy o rehabilitacji).

Zastosowanie metody jakościowej jest możliwe w sytuacji, gdy nowy pracownik niepełnosprawny zostaje zatrudniony na wakacie zwolnionym w warunkach określonych w art. 2 6b ust. 4 pkt 1-6 i ust. 5 ustawy o rehabilitacji.

W przypadku nowo utworzonego stanowiska pracy zastosowanie jakościowej metody wykazania efektu zachęty nie będzie miało uzasadnienia. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, należy w tym przypadku wykazać wzrost netto zatrudnienia ogółem oraz zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych (metoda ilościowa).

Podstawa prawna
Art. 26b ust. 4 i 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lutego 2012 r.