Czy pracownikowi wolno odmówić wykonywania pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2012-02-17), autor: Rafał Krawczyk , oprac.: GR

lut 17, 2012

Pracownik pracuje przy produkcji żrących środków chemicznych. Jego środki ochrony indywidualnej uległy zniszczeniu, co zgłosił pracodawcy. Pracodawca obiecał, że następnego dnia dostarczy nowe środki, czego nie zrobił. Czy pracownik może w tej sytuacji powstrzymać się od wykonywania pracy?  – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak – odpowiada ekspert „DGP”. Pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy w warunkach zagrażających bezpieczeństwu. Sam pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku. Obowiązek ten ma na celu ochronę zdrowia pracownika. Dlatego również on ma prawo żądać od pracodawcy zapewnienia mu środków ochrony indywidualnej oraz obuwia i odzieży roboczej. Jeśli pracodawca nie wywiązuje się ze swojego obowiązku w tym zakresie, pracownik może odmówić wykonywania pracy aż do czasu przydzielenia mu środków ochrony indywidualnej, a pracodawca nie może za to stosować wobec pracownika jakichkolwiek sankcji. Pracownik jest w takiej sytuacji gotowy do świadczenia pracy, nie może jej jednak świadczyć z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, co skutkuje tym, że przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca nie zapewnił odzieży i obuwia roboczego, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy na podstawie art. 81 par. 1 k.p. Jeśli natomiast pracodawca nie zapewnił środków ochrony indywidualnej, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji uznać należy, że warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i praktycznie zawsze stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia (art. 210 par. 1 k.p.).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 lutego 2012 r.