Dokumenty za luty tylko w wersji 8.01.001A programu Płatnik

Rzeczpospolita (2012-02-21), autor: Adam Karwański , oprac.: GR

lut 21, 2012

W zaktualizowanym programie można naliczyć składkę rentową według zmienionych zasad, ale nie da się wysłać druków z NIP jako jedynym identyfikatorem – informuje Rzeczpospolita.

Pakiet aktualizacyjny należy zainstalować do programu Płatnik 8.01.001. Po instalacji patcha zmienia się wersja programu na 8.01.001A

Zbyt stary system operacyjny uniemożliwi jednak wysyłkę druków. Wysłanie zestawu dokumentów drogą elektroniczną od obecnej wersji nie jest bowiem możliwe na systemach operacyjnych: Windows 95, Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows NT. Na komputerach z zainstalowanymi tymi systemami możliwe jest jedynie tworzenie, weryfikacja i wydruk dokumentów.

Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw, od 1 września 2011 r. w dokumentach ubezpieczeniowych nie należy podawać numeru NIP osoby ubezpieczonej. Prawie na wszystkich dokumentach należy obligatoryjnie podawać imię i nazwisko oraz PESEL. Tylko dla cudzoziemców zamiast PESEL może to być seria i numer paszportu.

Numerem NIP można się obecnie posługiwać jedynie przy składaniu:

– wyrejestrowania członka rodziny na ZCNA,

– ZIUA – wypełniając blok III formularza (zgłaszając zmianę danych identyfikacyjnych ubezpieczonego),

– ZWUA w bloku III (wyrejestrowując ubezpieczonego).

Umożliwi to po pierwsze wyrejestrowanie ubezpieczonego i członka jego rodziny, którego zgłosiliśmy z samym NIP. Po drugie w ten sposób można zmienić dane identyfikacyjne ubezpieczonego z numeru NIP na PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości.

Po aktualizacji program Płatnik zgłaszać będzie błąd krytyczny w sytuacji, gdy na dokumentach zgłoszeniowych ZUA, ZZA ZCNA (blok IVA w trybie zgłoszenia), ZIUA (w bloku IV), ZSWA oraz pozycjach raportów RCA, RZA i RS A podano numer NIP jako jedyny identyfikator numeryczny w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego lub członka jego rodziny.

Gdy jednak użytkownik podaje NIP ubezpieczonego oprócz wymaganego PESEL czy numeru paszportu, nowa wersja programu go nie wspomoże. Nie „widzi” bowiem, że NIP jest niepotrzebny i nie zgłasza żadnego błędu.
Również w kartotekach ubezpieczonych nadal mogą być wpisane numery NIP.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 lutego 2012 r.