Raport o emisji gazów składa elektrociepłownia i mała kwiaciarnia

Rzeczpospolita (2012-02-23), autor: Grażyna Orzechowska , oprac.: GR

lut 23, 2012

W 2011 r. wszedł w życie nowy obowiązek w dziedzinie ochrony środowiska. Przedsiębiorcy muszą sporządzać raporty o wielkościach emisji gazów cieplarniach i innych substancji do powietrza – czytamy w Rzeczpospolitej.

Raporty trafiają do centralnej bazy nadzorowanej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Dokument często określany jest jako raport do KOBIZE.

Obowiązek raportowania wynika z ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Dotyczy on wszystkich podmiotów korzystających ze środowiska w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości podmiotu lub emisji.

Tak więc raport składać powinna zarówno wielka elektrociepłownia, jak i mała kwiaciarnia posiadająca samochód służbowy, czy też stacja paliw, dzięki której na skutek przeładunku paliw emitowane są zanieczyszczenia do powietrza. Raport trzeba złożyć do końca lutego za rok poprzedni.

Przepis obowiązuje od zeszłego roku, w którym były składane raporty za 2010 r. Jednak nie wszyscy byli tego świadomi i wiele podmiotów dopiero teraz dowiaduje się o konieczności przygotowania raportu. Na szczęście w ustawie nie ma określonych kar za niewypełnienie obowiązku czy też spóźnienie się ze złożeniem dokumentu. Przedsiębiorca nie może jednak czuć się całkowicie bezkarny, gdyż inny organ kontrolny – wojewódzki inspektor ochrony środowiska – ma także kompetencje, które wynikają z ustawy o inspekcji ochrony środowiska.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lutego 2012 r.