Aż 90% ankietowanych uważa, że istnieją grupy, które są dyskryminowane na rynku pracy
Najbardziej dyskryminowanymi grupami na rynku pracy są osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni – wynika z ankiety portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Ankieta została przeprowadzona w ramach II edycji akcji Pracodawcy dla aktywizacji", mającej zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
– Podobnie jak w pierwszej edycji, przekażemy 2 zł z każdego ogłoszenia rekrutacyjnego, umieszczonego w maju na Pracuj, pl, na szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W wyniku zeszłorocznej edycji uzbierano ponad 20 tys. złotych. Za tę kwotę uda się przeszkolić 30 osób niepełnosprawnych – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, która jest właścicielem portalu Pracuj.pl.
Dyskryminowane grupy
Aż 90% użytkowników portalu Pracuj, pl uważa, że w Polsce istnieją grupy społeczne, które są pomijane lub dyskryminowane na rynku pracy. Tylko 1,5% badanych jest przeciwnego zdania.
Osoby pracujące i poszukujące pracy, zapytane o pomijane na rynku pracy grupy, najczęściej wskazywały na osoby po 50. roku życia (61%), niepełnosprawnych (51%), a także byłych więźniów (48%), młode matki (48%), osoby długotrwale bezrobotne (47%) oraz osoby wchodzące na rynek pracy (44%). Co ciekawe, na byłych więźniów jako grupę dyskryminowaną znacząco częściej wskazywali pracodawcy niż pozostali uczestnicy badania.
Z badań wynika, że tylko 1,5 procenta ankietowanych nie dostrzega dyskryminacji na polskim rynku pracy
Osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni są również zdaniem ankietowanych najbardziej dyskryminowanymi grupami na rynku pracy – uważa tak odpowiednio 21% i 20% respondentów.
Rynkiem pracy rządzą stereotypy
Na trzecim miejscu wśród najbardziej dyskryminowanych grup znalazły się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Pracodawcy zwrócili też uwagę na problem bezrobocia wśród byłych sportowców oraz na dyskryminację osób z innych kręgów kulturowych.
Więcej Express Bydgoski.