Zmiany zasad przyznawania becikowgo

Rzeczpospolita (2012-02-29), autor: Joanna Ćwiek , oprac.: GR

lut 29, 2012

Becikowe dla rodzin, w których dochody na osobę nie przekraczają 1922 zł miesięcznie.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmienia projekt reguły przyznawania becikowego – czytamy w Rzeczpospolitej.

Becikowe za urodzenie dziecka będzie należało się rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie. To zmiana w stosunku do pierwszego projektu nowelizacji. Wstępnie zakładano, że z tej formy pomocy skorzystają ci, którzy zarabiają rocznie poniżej 85 528 zł. W piątek zmieniony projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z informacji resortu pracy wynika, że rząd prawdopodobnie zajmie się nim na posiedzeniu za dwa tygodnie. To by oznaczało, że nowa regulacja może wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie roku.

Wyliczając nowe kryterium dochodowe na potrzeby nowelizacji i dochód netto, resort pracy wziął pod uwagę rodzinę z jednym dzieckiem. Wyliczona w ten sposób kwota – 1922 zł – jest odzwierciedleniem progu dochodowego, o którym mówił w expose premier Tusk.

Wiceminister pracy Marek Bucior tłumaczy, że zmiana ta była konieczna także z tego powodu, że wszystkie świadczenia rodzinne uzależnione są od dochodu na osobę. Tymczasem w poprzednim projekcie brano by pod uwagę rozwiązania dotyczące pierwszego progu dochodowego z ustawy o PIT. Taki zapis mógłby się okazać niekonstytucyjny.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 lutego 2012 r.