Kto wcześniej kończy pracować

Rzeczpospolita (2012-02-29), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lut 29, 2012

Zatrudnieni w szczególnych warunkach mogą liczyć na emeryturę pomostową, nauczyciele na świadczenie kompensacyjne, pozostali skorzystają ze świadczeń przedemerytalnych, a w razie utraty zdrowia, także renty – czytamy w Rzeczpospolitej.

Planowane przez rząd podnoszenie wieku emerytalnego utrudni wielu osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. dotrwanie na etacie do emerytury. Nie mniej w przepisach ciągle jest wiele możliwości uzyskania wcześniejszego świadczenia.

Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, kobiety po osiągnięciu 55 lat, a mężczyźni 60 lat, którzy przed 1 stycznia 1999 r. wykonywali prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, mogą się starać o przyznanie okresowej emerytury pomostowej.
Natomiast nauczyciele, którzy wypracowali co najmniej 30-letni staż przy tablicy, mogą starać się o przyznanie specjalnego świadczenia w wieku 55 lat bez względu na płeć. W myśl ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych takie zasady będą jednak obowiązywały tylko do końca 2014 r.

Z kolei o świadczenia przedemerytalne może starać się pracownik który po co najmniej sześciu miesiącach zatrudnienia został zwolniony z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lub osoba prowadząca działalność gospodarczą przez co najmniej 24 miesiące, która musiała ogłosić jej upadłość.

Pracownik powinien ukończyć co najmniej 55 lat – kobieta, oraz 60 lat – mężczyzna, oraz posiadać staż uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Tylko w przypadku likwidacji firmy pracodawcy czy ogłoszenia upadłości przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą przepisy wymagają krótszego stażu pracy w wymiarze 20 i 25 lat w zależności od płci.
W myśl art. 57 i następnych ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty ma osoba, która stała się niezdolna do pracy w czasie ubezpieczenia i ma odpowiedni staż pracy. W przypadku osób powyżej 30 roku życia wynosi on co najmniej pięć lat i musi przypadać w okresie ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku do ZUS.

Tego wymogu nie stosuje się do osób, które udowodniły 25 lat okresów składkowych dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn oraz są całkowicie niezdolne do pracy, a także gdy niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lutego 2012 r.